Jak tedy najít rovnováhu mezi hraním a aktivním životním stylem? V tomto článku se podíváme na praktické tipy, které vám pomohou udržet se v kondici a užít si hraní beze strachu, že se v padesáti budete sotva hýbat.
Ergonomie herního prostoru je základem zdravého hraní
- Seďte správně: Investujte do kvalitní ergonomické židle, která podporuje správné držení těla. Nastavte si výšku židle tak, aby vaše nohy byly položené na podlaze a lokty v úhlu 90 stupňů. Investice to sice není malá, nicméně vám nejenom vaše záda poděkují.
- Upravte polohu monitoru: Umístěte monitor do vzdálenosti ideálně 50-70 cm od očí a nastavte jeho výšku tak, aby horní okraj monitoru byl v úrovni očí.
- Zvolte správné osvětlení: Zajistěte si dostatečné osvětlení herního prostoru. Vyhněte se ostrému světlu, které způsobuje únavu očí. Pohrajte si také s jasem a dalšími nastaveními u vašeho monitoru.
- Pečlivě vybírejte klávesnici a myš: Používejte ergonomickou klávesnici a myš, které snižují zátěž na zápěstí. Potíže s karpálním tunelem opravdu bolí a může skončit operací, po níž si dlouho nezahrajete.
Pravidelné přestávky a protahování jsou skvělá prevence
- Využijte pravidlo 20-20-20: Každých 20 minut se podívejte na 20 sekund na objekt vzdálený 20 stop (6 metrů).
- Protahovací cviky zaberou pár minut: Pravidelně se protahujte, abyste uvolnili napětí v krku, ramenou a zápěstích.
- Dopřávejte si přestávky: Každou hodinu si udělejte minimálně 10minutovou přestávku na protažení nebo krátkou procházku.
Cvičení u počítače není hloupost. Naopak!
- Izometrické cviky: Provádějte izometrické cviky, jako je stahování hýždí nebo břicha, které posilují svaly bez pohybu.
- Kroužení zápěstí: Pravidelně kružte zápěstími (třeba při načítání hry, čekání na respawn a podobně) a protahujte je, abyste uvolnili napětí.
- Cviky na krk: Provádějte jemné cviky na krk, jako je otáčení hlavou nebo naklánění do stran. Protahovací cviky lze také provádět i v sedě!
Zdravá strava a hydratace jsou nejlepším palivem pro herní výkon
- Vyvážená strava se vyplatí: Jezte pravidelně vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu a celozrnné produkty. Jakožto hráči máte celkově méně pohybu, než kolik by bylo třeba a „junk food“ jsou jen další hřebíčky do rakve.
- Dostatek tekutin: Pijte dostatek vody, abyste zůstali hydratovaní. Vyhněte se slazeným nápojům a energetickým drinkům. U druhých jmenovaných raději rovnou zapomeňte, že vůbec existují. A pokud si někdo myslí, že pitím limonád označených „Zero“ si vlastně neubližuje, tak opak je pravdou.
- Zdravé svačiny: Mějte po ruce zdravé svačiny, jako jsou ořechy, ovoce a podobně. Samozřejmě si můžete dopřávat i vaše oblíbené nezdravé snacky, ale s mírou.
Hledejte rovnováhu mezi hraním a pohybem
- Stanovte si limity: Stanovte si jasné limity pro hraní a dodržujte je.
- Naplánujte si aktivity: Naplánujte si čas na fyzickou aktivitu, ať už to znamená popadnout činky, obléknout kabát či nasadit sluneční brýle a vyrazit na procházku, nebo nějaký kolektivní sport. Inspirovat se můžete třeba v nějaké z prodejen Decathlonu či jiného prodejce sportovní výbavy.
- Prioritizujte spánek: Dopřejte si dostatek pravidelného spánku, abyste se cítili odpočatí a plní energie. Dostatek spánku ovlivňuje i vaše herní výkony, ať už z hlediska reakcí nebo rozhodovacích schopností. Odpočatý mozek i tělo zkrátka fungují lépe.
Hraní a aktivní životní styl mohou jít ruku v ruce, pokud si osvojíte zdravé návyky. Stačí dodržovat několik jednoduchých zásad a pravidelně se hýbat, vrátit zkrátka tělu něco z toho, co vám denně dává. Ve výsledku to nezabere ani tolik času a vaše budoucí já vám jednou poděkuje. Pomůžete si tak i k lepším herním výkonům, neboť tělo i mysl budou fungovat lépe. Přejeme mnoho štěstí v hledání rovnováhy mezi herním světem a péči o sebe sama!